Z kategorii: Wyznania (a)empatycznego sprzedawcy ;-)


Com zza lady wypatrzyła...

      Chyba nie wspominałam jeszcze na blogu, że od pół roku pracuje w księgarni. Usytuowana jest ona na  rynku, a praca w niej dostarcza naszej zgranej, roześmianej studenckiej ekipie.. niezapomnianych wrażeń. Wiadomo, pracujemy z ludźmi, a ci stanowią nieprzebrane bogactwo charakterów, osobowości, temperamentów, gustów, oczekiwań, wyniesionych (lub przeciwnie - nie wyniesionych) z domu manier i wszelakich innych mniej lub bardziej pasjonujących przywar,  właściwych homo sapiens=).
    W mojej prywatnej klasyfikacji, klientów można podzielić na szereg  ciekawych kategorii,  dobieranych podług szeregu  nie mniej ciekawych kryteriów. Za najważniejsze z nich uważam STOSUNEK DO KSIĄŻEK. Biorąc pod uwagę tenże punkt, wyróżniamy bowiem trzy typy ludzi:
a. tych, którzy książki kochają
b. tych, którzy książek nie znoszą
c. tych, którym książki są obojętne, jako ten dajmy na to, zeszłoroczny śnieg

     Grupa "a" kocha książki - grupę "a" kochają zatem sprzedawcy, czyli my=).  Bynajmniej nie ze względów zawodowych. Po prostu - my też kochamy czytać =).
     Grupa "a" dzieli się naturalnie na odrębne podkategorie. Są tu ludzie, którzy czytają i stać ich na kupowanie tego, na co mają ochotę. Ci najczęściej przychodzą, podają nam "kryteria wyszukiwania" i wychodzą z dokonanym zakupem. To grupa "Krótko i zwięźle". Są także ci, których z  takich, czy innych powodów na takiż zakup nie stać, (no może nie jednej książki, ale na pewno, nie wszystkich, na które mają chrapkę). Tacy klienci są w stanie spędzić w księgarni nawet dwie godziny, oglądając, czytając, porównując i wzdychając, "że do pierwszego daleko". To moja -  ze względu na braterskie poczucie solidarności - ulubiona grupa. Kiedy wchodzę do ukochanych krakowskich księgarni,  też wzdycham: "kupiłabym to, to, to i tamto. ale stać mnie tylko na TO=)". (Po czym jednak wzdycham ponownie: "Dzięki Ci Panie, że ktoś wymyślił biblioteki" =)). 
    Jest jeszcze podkategoria: "odkrywcy" - czyli  wszyscy ci, którzy z przepastnych półek przecenionych książek, potrafią wyłuskać prawdziwe perełki w świetnej cenie. Często są to emerytowani profesorowie, nauczyciele, oraz wszelkiej maści ludzie posiadający pasję i poszukujący związanych  z "owąż" pozycji literackich. (Sprzedać własnemu profesorowi dobrą książkę - bezcenne =D).
     Z kategorią "a" można porozmawiać o książkach. Kategoria "a" pyta o autorów na miarę Herberta, Grassa, Manna, Myśliwskiego, Szymborskiej, Dostojewskiego, Huellego, Chwina, Tulli czy bardziej popularnych: Kinga, Cejrowskiego, Pałkiewicza, Meyer, Zafona, Kalicińskiej, Browna (niestety!), Coelho (niestety!), a czasem nawet o Foucalt'a, Taylora, Eco,Baumana i innych, których i tak nie mamy ;-).
     Ludzie z kategorii "a" wprowadzają w księgarniany świat powiew świeżości i tchnienia spontanu, przyprowadzając ze sobą swoje małoletnie pociechy. Te wzrastając pośród  nieporównywalnego z niczym zapachu książek, przesiąkają nim i zanim jeszcze wyseplenią pierwsze słowo, mają już za sobą pierwsze doświadczenia obgryzania, targania  i "kąpania" swoich książeczek, co w sposób naturalny pozwala im traktować je jak najlepszych przyjaciół. Czy więcej radości z przetrząsania działu dla dzieci mają dorośli, czy maluchy nie wiadomo. Ale, że dział to mój ulubiony, wielobarwny, bogaty i pachnący krainą beztroski więc zrozumieć potrafię ich doskonale.
     W tym miejscu muszę stwierdzić, że nigdy jeszcze nie spotkałam tylu szczęśliwych rodzin, co w księgarni. Aż miło popatrzeć gdy czteroletnia księżniczka wybiera książki, a tatuś-rycerz spełnia wszystkie zachcianki małej czytelniczki. Albo gdy mama pakuje się do wnętrza z wózkiem, żeby sprawić maluszkowi trochę radości.
    Kiedy patrzymy na te rodzinki śmieją się nam oczy (i buzie). Toż to czysty dowód na to, że literatura łagodzi obyczaje=). 
     Grupie "b" i "c" śmiem nie poświęcać, z racji zawodowego braku empatii, większej uwagi. O tych pierwszych, krytykujących każdą wziętą do ręki książkę, myślimy "Po co oni tu przyszli?", ci drudzy z czytelnictwem nie mają wiele wspólnego, a do księgarni wpadają głównie w celu nabycia prezentu urodzinowego, imieninowego, walentynkowego, ślubnego tudzież innego, przeznaczonego na sobie tylko znaną okazję. (Jak się, o zgrozo! okazuje, na każdą z powyższych świetnie nadaje się "Kamasutra" (???) =P). 
c.d.n. 
może...kiedyś... =)

3 komentarze:

 1. No ciekawe obserwacje :)
  Wydaje mi się, że chyba brakuje tu jednej grupy ludzi, a może nie tylko jednej.
  No i teraz tylko trzeba zrobić kolejny wpis: kategorie sprzedawców :D

  OdpowiedzUsuń
 2. och, sprzedawcy się nie kategoryzują =P są po prostu wspaniali (przynajmniej u nas xD)

  OdpowiedzUsuń
 3. Zazdroszczę pracy wśród książek:) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń